Környezettudomány, környezetvédelem

Elõadó: Zágoni Miklós

1 féléves kurzus

Tematika

    1. Az Univerzum keletkezése. Õsrobbanás, fizikai állandók (kölcsönhatási konstansok, össztömeg, rezonanciák). Az antropikus elv. Humán ökológia és „Divine oecologiae”

    2. A Nap. Csillagtípusok, fázisok. Szupernova.

    3. A Föld keletkezése. Bioszféra, ökoszféra, ökoszisztéma. Õstörténet, az organizmusok szerepe.

    4. Az ember megjelenése, tevékenysége. Az idõjárás és a környezet hatása az emberi tevékenységre és viszont. Meteo-ökonómia.

    5. A társadalmi tényezõ szerepe az életvitelben. Kelet és Nyugat, kontempláció kontra manipuláció. Tudomány, technika, technológia.

    6. A modern ipari társadalom. Az ipari forradalom. A termelékenység, a haszon és a szabad piac hatása az életmódra.

    7. A XIX-XX. század technikája. Környezeti hatások, környezeti változás. Motorizáció. A legnagyobb szennyezõk és szennyezõdések.

    8. A szennyezés alapkérdései. Levegõ, víz, talaj.. Paraméterek, mérési módszerek, eljárások.

    9. A biociklusok. Oxigéntermelés- és fogyasztás. Anyagkörforgások, táplálékláncok. Szénciklus. Az esõerdõk, általában a biomassza jelentõsége.

    10. A kulcsproblémák. Üvegház, felmelegedés, klimatikus folyamatok. Biodiverzitás. Meg-nem-újítható erõforrások. A várható következmények. Az ózonlyuk és hatásai.

    11. A növekedés határai. A Római Klub, a Brundtland-jelentés, a Rió-i és a Denver-i csúcs. A jelentõsebb nemzetközi egyezmények, kibocsátási limitek. Reprocesszálás, újrahasznosítás. Globális modellek; az ökológiai modellezés nehézségei. Káoszelmélet.

    12. Szegénység, túlnépesedés. A Föld eltartóképessége és ökológiai tûrõképessége. Fogyasztás, termelés, életmód, Nyugat és Kelet, Észak és Dél.

    13. Élet-ember-társadalom-környezet. Fogyasztói társadalom, szabad piac, demokrácia. Jövõképek, alternatívák. Az Ember jövõje az Univerzumban.

Vissza