Oktaeder logo Kötelezően választható társadalomtudományi tárgyak


 
Etika
Ajánlott Szakok: minden TTK-s, IK-s és TFK-s szak
Kód:
Heti óraszám 2+0
Ajánlás szintje: TTK, IK: kötelezően választható tárgy, TFK: speciálkollégium
Előadó Hajdú Péter, főisk. tanár
Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszék

 
Előismeretek Tematika Számonkérés módja
Hírek, információk Naptár Irodalom

Vissza A Tantárgy Részletes Leírásához
 

 
 
 
 
 

Etika
Heti 2 órás előadás, amely SPECIÁLIS TÁRSADALOMTUDOMÁNYI előadásként vehető fel.
 Előadó:
Hajdú Péter
Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszék
 

Helye: Északi Tömb

0.79-es terem

Időpontja:

hétfő 14-15:30

(az első óra febr. 16-án)

 
Ajánlás:
Bármely szakra járó hallgatónak ajánlom.
Előismeretek:
A kurzus nem feltételez előismereteket.
Számonkérés:
A jegyet házidolgozatra adom.
Tematika:

A bevezető elméleti előadások után szituációk elemzésére, esettanulmányok készítésére és megbeszélésére kerül sor.

 A kurzus programja:

 1. témakör

Az etika tárgya.  

Szabályozórendszerek a társadalomban. Az erkölcs mint társadalmi szabályozás egyik rendszere. Jog és erkölcs. Vallás és erkölcs. A szabályozás vertikális szintjei: etika és etikett.  Az erkölcsi szabályozás horizontális hatóköre: „közerkölcs”, csoporterkölcsök. Intézményi, vállalati ún. erkölcsi intézmények.

2. témakör

Az etika alapfogalmai

Az etika tudománya. Alapfogalmak: ethosz, éthosz, morál, moralitás, jó, rossz. Az erkölcs struktúrája: eszmények, alapelvek, normák. Az erkölcsi tudatosság szintjei. Az erkölcsi szocializáció. Karakter, erkölcsi karaktervonások. Az erkölcsi tulajdonságok.

3. témakör

Az erkölcsi választás, döntés, cselekvés és értékelés

A megismerés és az erkölcs viszonya. A tudatosság és a tudatlanság  erkölcsi következményei.  A szándék és a következmény.  A felelősség. Az egyéni és a kollektív felelősség. Az igazmondás és a hazugság kérdésköre.

4. témakör

Erkölcsi alapértékek, normák történetisége.

Norma és szabály. Létezik-e „örök erkölcs” ?  Van-e kontinuitás az erkölcsi értékek világában? Beszélhetünk-e erkölcsi fejlődésről? Politika és erkölcs. Tudomány és erkölcs.  A cél és az eszköz problémája.

5. témakör

Korok és erkölcsök. 

Az archaikus erkölcs. A klasszikus görögkor erkölcsi képe. A Római Jog erkölcsi üzenetei. Erkölcs a keresztény középkorban.  A valláserkölcsök kérdésköre. A paternalizmus kérdése. Az újkori polgári erkölcs jellemzői. A protestantizmus hatása a polgári erkölcs alakulására. Polgári etikai irányzatok . Van-e a marxizmusnak erkölcse? A késői polgárság és az erkölcs.

6. témakör

A mai erkölcsi értékek számbavétele.

Az igazságosság kérdésköre. Az erkölcsi szabadság. A béke, a munka, a tudás, az egészség, a szolidaritás, a  szeretet, az önismeret, önkontroll, önfegyelem, a tolerancia, az empátia, a humor, a kritika - mint erkölcsi értékek.

7. témakör

Szaketikák és főbb kérdésköreik

Munkaetika. Munkaadók-munkavállalók kapcsolatának erkölcsi vonatkozásai. Gazdaságetika. Versenypiaci etika, fogyasztóvédelem. Felelősség a gazdasági életben.  Gazdasági foglalkozások és etikájuk: kereskedelem- és reklám, bank-és biztosítás, tőzsde, adómorál. Az egyes foglalkozások etikai kódexei. A közszolgálati tevékenység etikája.

8.. témakör

A tudományok etikája

Fizika és mérnöki tudományok. Biológia, genetika és orvostudományok. Informatika, médiatudomány. A társadalomtudományok és a szociológia.

9. témakör

A pedagógusmunka etikája

Oktatási rendszerünk az erkölcs nézőpontjából - elvek és ellentmondások, elmélet és gyakorlat. Aszimmetrikus kapcsolatok és a tanár-diák viszony sajátságai. Pedagógusok és a tanulók jogai és kötelességei az érvényes magyar jogrendszerben. A tanár-diák és a tanár-szülő kapcsolat morális aspektusai. A tantestületi munka etikája. A pedagógus elvárt erkölcsi karaktervonásai és megvalósíthatóságuk.

  • Ajánlott irodalom:
  • A szükséges irodalmat az órán beszéljük meg.

    Hírek, információk:

     

    Utolsó felfrissítés: 2004. január 27.