Tájékoztató a társadalomtudományi tárgyak  rendszeréről és szabályairól a TTK-n és az IK-n

Alapszabály

A Természettudományi és Informatikai Kar kredites hallgatóinak az 1-8. félévek során összesen 3 társadalomtudományi jegyet kell szerezniük. Tanárszakon ezek egyike tudománytörténet kell legyen. A jegy kollokviumként lesz beírva, a pontos feltételekről a tanárok adnak felvilágosítást. [Nem kötelező ajánlásunk szerint a három felveendő tárgy közül az egyiknek bármely szakon a tudománytörténetnek kellene lennie. Ugyancsak fel kellene venni egy tárgyat a tudományfilozófiai csoportból. A harmadik tárgyat bármelyik csoportból (tudománytörténet, tudományfilozófia, speciális és kiegészítő tárgyak) fel lehet venni.)]

A BSc hallgatók számára a követelményeket saját szakleírásuk, hálótervük, mintatantervük határozza meg, ezek szakonként változóak.

Áthallgatás

Más karo(ko)n és egyeteme(ke)n felvett tárgya(ka)t ill. kredites hallgatók esetén kollokviummal zárt féléve(ke)t akkor ismerünk el automatikusan (és szívesen), ha a megszerzett jegyek tudománytörténeti, tudományfilozófiai, alapozó vagy bevezető jellegű társadalomtudományi tárgyból (vagyis nem pl. "A XVII. sz-i mohamedán pszichológia verseskönyveinek mongol fordítása") származnak. Az egyéb kollégiumok egyedi elbírálás tárgyát képezik.

Tárgybeszámítás

Korábban teljesített tárgyakkal kapcsolatban az áthallgatásra vonatkozó szabályok érvényesek. Tárgybeszámítási kérelmekkel keressék meg a Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszéken (Hol van?) Kutrovátz Gábort . Elõzetesen töltsék ki az erre vonatkozó űrlapot, amely a TO-n szerezhető be!

Tanácsok

A választható tárgyak listáját áttekintve látható, hogy a három kötelezően ill. szabadon felvett társadalomtudományi tárgy kiváló lehetőséget nyújt ahhoz, hogy a szaktárgyakon túl képet kapjanak a (szak)tudomány történetéről, továbbá mélyebben foglalkozzanak a (szak)tudomány fundamentális/filozófiai kérdéseivel, és általában a tudományt érintő tágabb történeti, társadalmi, filozófiai problémákkal. Higgyék el, hogy az ilyen irányú ismereteiknek bővülése hasznos lesz későbbi tanári vagy kutatói pályájukon.
Gondosan tanulmányozzák át a felkínált kurzusokat, és alapos megfontolás után válasszanak! Maguknak sem mindegy, hogy olyan előadásokat ülnek végig, melyeket unalmas kötelességnek éreznek, vagy olyanokat, amelyek közel állnak az érdeklődésükhöz, amelyekről úgy érzik, hogy hasznukra vannak és elmélyítik felkészültségüket.
A választható tárgyak legtöbbje feltételez bizonyos előismereteket, sokszor olyanokat, amiről csak második vagy harmadik évfolyamon tanulnak. Kérjük, vegyék ezt figyelembe, még akkor is ha -- természetesen -- a számonkérésnél respektáljuk, hogy ki hányad éves, milyen szakos stb..
 
 
 

Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszék