Budapest, 2002. április 14.
© Geier János, 2002. április 14.
Az alábbi gondolatmenet intuitív matematikai fogalmakat használ, csakúgy, mint magának a Cantor tétel levezetésének tankönyvekből ismert verziói, pl. az alábbi Rudin idézet. A korrekt, formalizált kritika egy másik dolgozatban kerül majd bemutatásra.
Rudin megfogalmazása (Rudin, W.(1978) A matematikai analízis alapjai, Budapest: Műszaki könyvkiadó. 40. oldal, betű szerinti idézet.)
{idézet kezdete}
2.14. Tétel: Legyen A az összes olyan sorozat halmaza, melynek elemei a 0
és 1 számjegyek.
Ez az A halmaz nem megszámálható.
Az A elemei olyan sorozatok, mint 1,0,0,1,0,1,1,1,
…
Bizonyítás: Legyen E az A
egy megszámlálható részhalmaza, és álljon E az s1, s2,
s3, … sorozatokból. A következők szerint konstruáljunk
egy s sorozatot. Ha az n-edik számjegy
sn -ben 1, akkor legyen az n-edik számjegy s -ben
0, és fordítva. Ekkor az s sorozat E minden elemétől legalább egy
helyen különbözik; ezért sÏE. De világos, hogy sÎA,
és így E az A egy valódi részhalmaza.
Ezzel beláttuk, hogy A minden megszámlálható részhalmaza A valódi részhalmaza. Ebből következik, hogy A nemmegszámlálható. (Egyébként önmaga valódi részhalmaza lenne, ami képtelenség.) ÿ
{idézet vége}
Kritikai elemzés
A tétel levezetésének szövegével összhangban most sorozat alatt a tételben szereplő A halmaz elemeit értjük.
Nézzük meg, mit is jelent a levezetésben az a kifejezés, hogy „konstruáljunk”. Talán egy vadonatúj, eddig még nem létező s sorozatot szándékozunk konstruálni? Nyilván nem, hiszen a kiindulás szerint A tartalmazza az összes sorozatot. Ezért a „konstruálás” jelen esetben nem egy új elem előállítását, csupán csak egy már korábban is létező A-beli elem „megnevezését” jelenti.
Állapodjunk meg - egyelőre általánosságban, a konkrét átlós módszertől függetlenül -, hogy mit is értsünk ilyen esetben konstrukció alatt. Javaslatom: a jelenlegi esetben konstrukció alatt olyan eljárást (módszert, leírást) értsünk, mely alapján meg tudunk nevezni egy A -beli elemet – feltéve, hogy van ilyen elem. Utóbbi kitételt nyilván hozzá kell tennünk, mert ha tetszőleges megnevezési eljárást megengedünk, akkor lehet, hogy nincs is azt kielégítő A-beli elem. (Pl. az, hogy „konstruáljuk meg azt az s sorozatot, mely egyenlő a saját számjegyeinek invertálásával létrehozott sorozattal”, eleve kudarcra van ítélve. Ilyen s nem létezhet, még akkor sem, ha a megfogalmazásban úgy fogalmaztunk: „..azt az s sorozatot…”. Ha ezután ezt a „nemlétező s sorozatot” akarnánk felhasználni bármiféle további gondolatmenetben, levezetve belőle különféle állításokat, súlyos logikai hibát vétenénk.)
Fordítsuk figyelmünket most a tétel levezetésében leírt „konstrukcióra”. Azaz tekintsük azt az s sorozatot –feltéve, hogy van ilyen–, mely a következő diagonalizációs feltételnek tesz eleget: „Ha az n-edik számjegy sn -ben 1, akkor legyen az n-edik számjegy s -ben 0, és fordítva.” Bontsuk két részre a lehetőségeket:
(1) A\E = Æ
(2) A\E ¹
Æ
E két lehetőség egymást kizárja, ugyanakkor együtt lefedik az összes lehetőséget; harmadik lehetőség nincs.
Mind az (1), mind a (2) eset további két lehetőségre bomlik:
(i) nincs olyan s sorozat, mely a diagonalizációs
feltételeknek eleget tesz;
(ii) van ilyen s sorozat.
Ezek egyrészt szintén kizárják egymást, másrészt lefedik az összes lehetőséget.
Vegyük sorra mind a 4 lehetőséget:
(1i) A\E=Æ és nincs ilyen s sorozat
(1ii) A\E=Æ
és van ilyen s sorozat
(2i) A\E¹Æ
és nincs ilyen s sorozat
(2ii) A\E¹Æ
és van ilyen s sorozat
A rövidebb írásmód érdekében, ha valamely s eleget tesz a diagonalizációs feltételnek, azt jelöljük így: D(s)=igaz, ha nem tesz eleget, azt így: D(s)=hamis. Akkor e 4 lehetőséget a következő táblázattal szemléltethetjük:
|
(1) |
(2) |
(i) Ø$s D(s) |
a |
b |
(ii) $s D(s) |
c |
d |
ahol a,b,c,d az igaz vagy a hamis logikai értékek valamelyikét jelöli. Ezt a táblázatot kell kitöltenünk annak érdekében, hogy eldönthessük, a fenti 4 lehetőség közül melyik áll fenn, és melyik nem.
A fentiek alapján nyilvánvaló, hogy
mindkét sorban és mindkét oszlopban pontosan egy igaz és pontosan egy hamis
logikai érték lehet; tehát az a,b,c,d elemekből álló mátrix egyik átlója
csupa igaz, másik átlója csupa hamis logikai értékből áll.
A tétel bizonyításának megfelelő részlete alapján nyilvánvaló, hogy c=hamis, amiből már egyértelműen adódik, hogy a főátlóban lesznek az igaz, a mellékátlóban pedig a hamis értékek. Tehát a kitöltött táblázat a következő:
|
(1) |
(2) |
(i) Ø$s D(s) |
igaz |
hamis |
(ii) $s D(s) |
hamis |
igaz |
És most figyeljük meg, közvetlenül a táblázat alapján mit kaptunk:
Ha feltesszük, hogy A\E=Æ, akkor nincs a diagonalizációs feltételnek
eleget tevő sorozat; ha feltesszük,
hogy A\E¹Æ,
akkor pedig van. Ellentmondás egyik esetben sincs.
De ugyanezt, szintén közvetlenül a táblázat alapján, fordítva is megkapjuk:
Ha feltesszük, hogy nincs a
diagonalizációs feltételnek eleget tevő sorozat, akkor A\E=Æ, ha feltesszük, hogy van, akkor pedig A\E¹Æ.
Ellentmondás egyik esetben sincs.
Következmény: A tétel levezetése szerinti Cantor-féle diagonalizációs eljárással se azt nem bizonyítottuk, hogy az A halmaz megszámlálható, se azt, hogy nemmegszámlálható.
Q.E.D.
Értelmezés
Az eredeti levezetésben rejlő „csúsztatás” most már nyilvánvaló: rejtett módon megelőlegezi egy olyan sorozat – nevezetesen a diagonalizációs feltételnek eleget tévő sorozat – létezését, amelynek éppen a létezését kívánja bizonyítani. Ezt egy nyelvi természertű aspektus is elősegíti: „Ekkor az s sorozat E minden…”(idézet a tétel levezetéséből). Az fel sem merül, hogy ilyen s talán nincs is? („ilyen” = „a diagonalizációs feltételnek eleget tévő”)
A csúsztatás hátterében az is feltűnik, hogy Cantor-féle levezetés „ügyesen” váltogatja az akutális végtelen és a potenciális végtelen fogalmát. (ld. Ruzsa Imre (1966) A matematika néhány filozófia problémájáról, Budapest: Tankönyvkiadó, 16-17. oldal.) Amikor az A és az E halmazról beszél, azokat egyszer s mindenkorra kész halmazoknak tekinti (aktuális végtelen), amikor „konstrukcióról”, akkor pedig egy konstruálási, bővítési folyamat alatt alló halmazról (potenciális végtelen). Azzal, hogy világosan elkülönítjük az s sorozatról tett kijelentéseket a D(s) diagonalizációs tulajdonság megfogalmazásától, ezt a fogalmi keveredést letisztáztuk.
Megjegyzés: A kritikai gondolatmenetnek a Következmény a fő állítása, nem pedig az, amit a Értelmezésben fejtettem ki. Utóbbi már csak ráadás, nem ebben kell keresni az esetleges hibát.