Oktaeder logo Kötelezõ társadalomtudományi tárgyak


 
Cyber-filozófiai problémák: az Internet társadalmi és kulturális hatásai
Ajánlott Szakok: minden szak számára
Kód:
Heti óraszám 2+0
Ajánlás szintje: választható tárgy
Elõadó Ropolyi László, egy. adjunktus
Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszék
 
Elõismeretek Tematika Számonkérés módja
Hírek, információk Naptár Irodalom

Vissza A Tantárgy Részletes Leírásához
 
 
 
 
 
 

 
Cyber-filozófiai problémák: az Internet társadalmi és kulturális hatásai
Heti 2 órás elõadás, amely speciális  elõadásként is  felvehetõ.
 Elõadó: 
Ropolyi László 
Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszék

 
 

Helye: Lágymányos Északi tömb, Földszint F112. terem Ideje: kedd  6 - fél 8
 
Ajánlás:
Egyféléves speciális kurzus bármilyen szakos hallgatók számára. A kurzus a TTK-n társadalomtudományi tárgyként felvehetõ. A társadalomtudományi tárgykörön belül speciális tantárgynak számít. Elsõsorban azok számára ajánlott, akik szeretnék jobban megérteni mindennapos számítógépes gyakorlataink ideológiai hátterét is.

 Az órákon a tematikának megfelelõen elõadások lesznek. Látogatásuk nem kötelezõ, de a teljes tematika iránt érdeklõdõk számára ajánlott. A félév során az érdeklõdõ hallgatóknak módjában áll egy-egy témából felkészülve esetenként beszámolót tartani, amivel jegyet is lehet szerezni. Emellett az érdeklõdõk bekapcsolódhatnak egy a '2000 év probléma' társadalmi hatásait vizsgáló kutatásba is.
 

Elõismeretek:
Az órák megfelelõ követéséhez hasznosak lehetnek az elemi számítógépes ismeretek és valamennyi internetes tapasztalat is.
Számonkérés:
Jegyet szerezni a foglalkozásokon tartott beszámolók révén ill. egy elõzetesen egyeztetett témakört feldolgozó dolgozat megírásával lehet. Dolgozat beadása esetén a jegy a beadott dolgozat témájáról való beszélgetés során születik meg.
Tematika:
A tanfolyam célja a számítógépek és számítógéphálózatok kifejlõdésének, mûködés-módjának és jellegzetes alkalmazásaiknak filozófiai elemzése révén rátalálni társadalmi és kulturális következményeikre. A feldolgozás módja jobbára hagyományos elõadás lesz, esetleg néhány szemináriumi foglalkozás és internetes gyakorlat beiktatásával.

Részletesebben:

1. Tudomány- és technikafilozófiai paradigmák jellegzetességei. A szociálkonstruktivizmus és a hermeneutika szemléletmódjainak kapcsolódása. A természetes, a mesterséges és a hibrid.

2-3. A számítógépek létrejöttének történelmi és társadalmi körülményei. A számítógép mint a modernitás eszmerendszerének megtestesítõje.

4. Telefon, telex, rádió, televízió, telefax, net: modern és posztmodern információs gépek hálózatai. Mérnöki tervezés és evolúciós barkácsolás.

5-6. Az Internet kialakulásának és fejlõdésének folyamata. Modern és posztmodern aktivitás a hálón.

7-8. Szóbeliség, írásbeliség és képi kultúraközvetités. Kultúra és tudásreprezentáció. Másodlagos szóbeliség vagy vizualitás. Hipertext, multimédia, töredékesség és komplexitás.

9-10. Realitás és virtualitás a hálón: a virtuális közösségek, tevékenységek, személyiségek világképe. A hálópolgár élete és gondolkodása a képernyõn.

11-12. Társadalmi válságok filozófiai értelmezése. A posztmodern állapot, mint a mai kultúra válságának megnyilvánulása. Az Internet szerepe e válság leküzdésében. Korunk és a késõ középkor analóg vonásai: a tudás reformációjának perspektívája.
 

Ajánlott irodalom:
 

Hirek, információk:
A dolgozat témájának megbeszélése miatt felkereshettek pl. az elôadás  elôtti egy órában a szobámban (Lágymányos, északi tömb, 660. szoba). Kivéve november 9 és 16-át. 
Utolsó felfrissítés: 1999. október 26.