Oktaeder logo Kötelezően választható társadalomtudományi / szabadon választható tárgy


 
Internetfilozófia
Ajánlott Szakok: minden szak számára
Kód: xxxn9324
Heti óraszám 2+0
Ajánlás szintje: választható tárgy
Előadó Ropolyi László, egy. adjunktus
Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszék
Előismeretek Tematika Számonkérés módja
Hírek, információk Naptár Irodalom

Vissza A Tantárgy Részletes Leírásához
 

 
 
 
 

Internetfilozófia
Heti 2 órás előadás, amely szabadon választható előadásként is  felvehető.
 Előadó:
Ropolyi László 
Tudománytörténet és Tudományfilozófia Tanszék
 

Helye: Lágymányos Déli tömb, 0.805 terem Ideje: hétfő 4 - fél 6
 
Ajánlás:

Egy féléves kurzus bármilyen szakos hallgatók számára. A kurzus a TTK-n és az IK-n társadalomtudományi tárgyként is felvehető. A társadalomtudományi tárgykörön belül speciális tantárgynak számít. Elsősorban azok számára ajánlott, akik szeretnék jobban megérteni mindennapos számítógépes gyakorlatunk ideológiai hátterét is.

 Az órákon a tematikának megfelelően előadások lesznek. Látogatásuk nem kötelező, de a teljes tematika iránt érdeklődők számára ajánlott. A félév során az érdeklődő hallgatóknak módjában áll egy-egy témából felkészülve esetenként beszámolót tartani, amivel jegyet is lehet szerezni.
 

Előismeretek:
Az órák megfelelő követéséhez hasznosak lehetnek az elemi számítógépes ismeretek és valamennyi internetes tapasztalat is.
Számonkérés:

Jegyet szerezni a foglalkozásokon tartott beszámolók révén, ill. egy előzetesen egyeztetett témakört feldolgozó dolgozat megírásával lehet. Dolgozat beadása esetén a jegy a beadott dolgozat témájához kapcsolódó vizsgabeszélgetés során születik meg.

Tematika:

A tanfolyam célja a számítógépek és számítógéphálózatok kifejlődésének, működés-módjának és jellegzetes alkalmazásaik társadalmi és kulturális következményeinek bemutatása az Internet filozófiai elemzése segítségével. A feldolgozás módja jobbára hagyományos előadás lesz.

Részletesebben:

1. Hogyan lehet valamit megérteni? Hétköznapi, tudományos és filozófiai megértés. A dolgok természetének vizsgálata a filozófiában. Arisztotelész módszere a létezők természetének leírására. Az arisztotelészi internetfilozófia szemléletmódja.

2. Tudomány- és technikafilozófiai, kommunikációfilozófiai, kultúrafilozófiai és organizációfilozófiai bevezető.

3-5. A technika és az információs technika természete. Az információ fogalma. Virtualitás és nyitottság.  Mérnöki tervezés és evolúciós barkácsolás. Az Internet mint technikai rendszer. Realitás és virtualitás a hálón: a virtuális közösségek, tevékenységek, személyiségek.

6-8. A kommunikáció természete. Kommunikációs médiumok és technológiák Szóbeliség, írásbeliség és képi kultúraközvetítés. Információs és kommunikációs gépek: telefon, telex, rádió, televízió, telefax, stb. Az Internet mint kommunikációs eszköz.

9-10. A kultúra természete. Kultúra, közösség, társadalom. Modern és posztmodern kultúra.  Társadalmi válságok filozófiai értelmezése. A posztmodern állapot, mint a mai kultúra válságának megnyilvánulása. Az Internet mint kulturális közeg. Hipertext, multimédia, töredékesség és komplexitás. A hálópolgár élete és gondolkodása a képernyőn.

11-12.  Az organizmus természete. Modern és posztmodern organizmusok. Az Internet mint posztmodern organizmus. Modern és posztmodern aktivitás a hálón. A számítógépek létrejöttének történelmi és társadalmi körülményei. A számítógép mint a modernitás eszmerendszerének megtestesítője. A posztmodern Internet. Korunk és a késő középkor analóg vonásai: a tudás reformációjának perspektívája.
 

Ajánlott irodalom:

Dolgozatíráshoz ajánlott témák:
  • Néhány oldalas összefoglaló készítése a Replika c. folyóirat archívumában fellelhető, az Internetről szóló egy-egy cikkről (természetesen forrásmegjelöléssel)
  • Néhány oldalas összefoglaló készítése a First Monday c. angol nyelvű folyóirat egy-egy cikkéről (természetesen forrásmegjelöléssel)
  • Néhány oldalas összefoglaló készítése a Resource Center for Cyberculture Studies c. angol nyelvű gyűjtemény egy-egy cikkéről (természetesen forrásmegjelöléssel)
  • Néhány oldalas összefoglaló készítése a BME Információs Társadalom- és Trendkutató Központjának egy-egy jelentéséről (természetesen forrásmegjelöléssel)
  • Néhány oldalas összefoglaló készítése a Oxford Internet Institute egy-egy kutatója valamilyen cikkéről (természetesen forrásmegjelöléssel)
  • Néhány oldalas összefoglaló készítése a Médiakutató c, folyóiratban  fellelhető, az Internetről szóló egy-egy cikkről (természetesen forrásmegjelöléssel)
  • Néhány oldalas összefoglaló készítése a Berkman Center for Internet & Society at Harvard University angol nyelvű publikációgyűjteményének egy-egy cikkéről (természetesen forrásmegjelöléssel)

  • ***
  •  
  • Az Internet történetének és fejlődésének bemutatása Zakon, az Internet Society, a LivingInternet, vagy a NetHistory alapján
  • Egy technikafilozófiai probléma (pl. tudomány és technika viszonya, a technika társadalmi beágyazottságának problémája, technikai determinizmus, technológiai pesszimizmus, technikafilozófiai paradigmák, stb.) bemutatása. A forrásokat az Internetről kell begyűjteni, vagy hozzám lehet fordulni tanácsért
  • Az információ fogalmának különféle (matematikai, technikai, szemantikai, filozófiai, stb.) megközelítései, illetve eme leírások következményei. A forrásokat az Internetről kell begyűjteni, vagy hozzám lehet fordulni tanácsért
  • A virtuális valóság filozófiai problémái. A forrásokat az Internetről kell begyűjteni, vagy hozzám lehet fordulni tanácsért
  • Egy kommunikációfilozófiai probléma (pl. nyelvfilozófiai kérdések, szóbeliség, írásbeliség, vizualitás, az írás és olvasás történeti és filozófiai problémái, a kommunikációkutatás torontói iskolája, a Gutemberg galaxis, a nyilvánosság, a magánszféra, a kommunikáció jogi kérdései, stb.) bemutatása. A forrásokat az Internetről kell begyűjteni, vagy hozzám lehet fordulni tanácsért
  • Az Internet mint kommunikációs hálózat problémái. A forrásokat az Internetről kell begyűjteni, vagy hozzám lehet fordulni tanácsért
  • Egy kultúrafilozófiai probléma (pl. a kultúra előállításának filozófiai kérdései, Lotman kultúrafelfogása, kultúra és civilizáció viszonya, a kiberkultúra, illetve a popkultúra jellegzetességei, modern és posztmodern kultúra, stb.) bemutatása. A forrásokat az Internetről kell begyűjteni, vagy hozzám lehet fordulni tanácsért
  • Az Internet mint kulturális közeg problémái. A forrásokat az Internetről kell begyűjteni, vagy hozzám lehet fordulni tanácsért
  • Egy rendszerelméleti, illetve hálózatelméleti probléma (a hálózatok tudományos és filozófiai leírása, hálózatok tulajdonságainak elemzése, rendszer és hálózat, élő és élettelen rendszerek hálózatai, stb.) bemutatása.A forrásokat az Internetről kell begyűjteni, vagy hozzám lehet fordulni tanácsért
  • Az Internet mint hálózat problémái (pl. Barabási Albert-László: Behálózva c. könyve nyomán)

Természetesen sok más témakör feldolgozása is lehetséges - további javaslatokat szívesen fogadok.


Hírek, információk:

A dolgozat témájával kapcsolatban továbbra is felkereshettek az előadás előtt hétfőn 2-4 között a szobámban (Lágymányos, Déli tömb, 1.504). 

Utolsó felfrissítés: 2008. november 29.